PŘIROZENÁ LÉČBA NEMOCÍ

MUDr. Judita Hofhanzlová

Homeopatická a další přírodní léčba

nejčastějších potíží u kojenců a  batolat

Ve svém vlastním životě a při své práci jsem si uvědomila, jak je důležité převzít na sebe velkou část odpovědnosti za zdraví své i našich dětí, naučit se je i sebe při běžných onemocněních ošetřovat.

            Homeopatie je prastará léčebná metoda, založená na přírodním zákonu, který zní  „podobné se léčí podobným“. Myšlena je podobnost symptomů nemoci s co možná stejným obrazem léku. Tato zákonitost je součástí přírody a při léčení ji využívali slavní lékaři jako např. Hippokrates nebo Paracelsus.

Homeopatií můžeme léčit většinu nemocí jemně, rychle a bez vedlejších účinků.

            Homeopatické léky se připravují z rostlin, minerálů a z produktů živočišných tkání. Tyto suroviny jsou v lécích vysoce naředěné.

            Při akutních chorobách je důležité podat správný lék co nejdříve po objevení symptomů, tak je úspěšnost léčby pravděpodobnější.

            Na začátku nemoci, kdy jsou potíže nejakutnější a nejobtížnější, podáváme 1 globuli po půl až jedné hodině (dáváme obvykle rozpustit pod jazyk, u kojenců nabereme globulku na plastovou lžičku, nesaháme na ni prsty, stříkneme na lžičku trochu mateřského mléka, necháme rozpustit a poté dáme miminku do hubičky, rozpustit můžeme též v převařené vodě). Držíme se pravidla, že čím akutnější příznaky, tím častěji léky užíváme. Pokud je zřejmé zlepšování, intervaly mezi dávkami prodlužujeme. Akutní léky by měly rychle přinést úlevu, za pár minut, do několika hodin, nejdéle však do druhého dne. Pokud se tak nestane do dvou dnů, lék není správný a je třeba jej nahradit jiným. Zlepšování může být provázeno přechodným a krátkodobým zhoršením potíží.

            Chtěla bych upozornit, že nalézt správný homeopatický lék na určitou nemoc, pro právě vaše miminko je obtížné. Homeopatických léků je velké množství a není v možnostech laické veřejnosti ovládat všechny jejich symptomy, to je obtížné i pro samotného homeopata. Proto pokud mnou uvedené léky svými symptomy neodpovídají dané nemoci nebo za krátkou dobu nedojde po jejich podání k výraznému zlepšení. Je potřeba vyhledat lékaře. A vůbec nejlepší je mít svého homeopatického lékaře, který vás osobně naučí základní akutní homeopatické léky používat a v případě potřeby sám předepíše léky, které zde již nejsou uvedeny.

            Níže uvedené léky jsou volně dostupné v lékárnách.

 

Horečnatá onemocnění

Následujícími léky můžete léčit jakékoliv onemocnění s horečkou, pokud nemoci odpovídají uvedené symptomy léku.

 

Aconitum  CH 5 nebo 9, D6

Horečka bez pocení (horečnaté onemocnění způsobené nachlazením, přichází náhle a prudce)

Obecně tento lék podáváme při pocitu „ že na dítě něco leze“. Maminka si všimne změny chování dítěte, která nastává před vypuknutím akutní choroby, dítě odmítá jídlo, je spavé, živé dítě začne být neobvykle klidné. Nemoci propukají náhle, zejména po prochladnutí za větrného počasí. Nejdříve vzniká třesavka, poté vysoká teplota. Střídající se červené a bledé tváře, horká suchá kůže, chybí pocení. Může být přítomna úzkost, dítě, které zdravé uložíme do postýlky se v noci budí pláčem. Silná žízeň na studenou vodu. Nemoc propukne obvykle do půlnoci  nebo se v noci horší. Tento lék podáváme do nástupu pocení, kdy přejdeme na Belladonu. Pokud odpovídají výše popsané symptomy, podáváme lék při úpalu, zánětu středního ucha, hrtanu (laryngitida) zde nemusí být přítomná horečka, chřipce, angíně, zánětu spojivek, při suchém kašli způsobeném  nachlazením (suchý studený vítr)a dalších náhle vzniklých potížích, při kterých je jedním z hlavních symptomů strach. Akutní lék na šok psychický a fyzický.

 

Belladona CH 5 nebo CH9, D6

Horečnaté onemocnění (nachlazení) s pocením, angína, chřipka, zánět středního ucha

Lék na onemocnění provázené vysokými teplotami, s červenými tvářemi, pocením, halucinacemi, suchostí v ústech, světloplachostí, citlivostí na hluk a silnou žízní. Náhlý nástup onemocnění a bouřlivý průběh. Sliznice jsou malinově červené – u angíny je hrdlo malinově červené. Kruté pulzující bolesti při bolestech ucha, dítě reaguje na dotek v oblasti ucha bolestivě.

 Maminky mohou tento lék využít při retencích mléka, při bolestivém nalití prsou po porodu a při zánětech prsou –  prs je oteklý, červený, horký, s tepavými bolestmi, tyto potíže doprovází horečka, schvácenost, vydatné pocení a přecitlivělost na světlo, hluk, dotek.

Pokud odpovídají symptomy můžeme tento lék podat při úpalu, suchém kašli, zánětu spojivek, spále a jakémkoli jiném horečnatém onemocnění s pocením.

 

Léčebná síla horečky

Jedním z velkých „něšvarů“ dnešní doby je potlačování horečky, která má léčebný účinek na nemocný organismus. Tělo se snižováním teploty pomocí antipyretik zbavuje možnosti samo ozdravných procesů. Normálně probíhající teplota je projevem dobré imunity dítěte. Sražením teploty navíc dítě neudržíme v klidu a teple, což je nejdůležitějším léčebným prostředkem při horečnatých onemocněních..

            Nebojme se horečky, je to ochranná reakce těla. Teploty od 38,5 výrazně omezují životní podmínky virů a bakterií.

            Při vysokých teplotách je třeba opatrnosti u nejmenších dětí, které mohou mít sklon k tzv. febrilním křečím. Pokud je však dítě pod lékařským dohledem, podávají se mu homeopatické léky se symptomy horečky – Aconitum, Belladona a je ošetřováno dalšími zevními prostředky, nemusíme mít z komplikací obavy.

            Zevní léčebná opatření u horečky :

-         Ve vyhřáté koupelně dítě rychle osprchujeme vlažnou vodou, teplota vody musí být pro dítě příjemná. Dítě neutřeme, ale mokré zabalíme do velké froté osušky a deky. Zaneseme jej do postele a dobře přikryjeme..

-         Lýtkový zábal – je osvědčená metoda, která lehce teplotu snižuje, je doporučována při teplotách přes 39  C. Snižuje teplotu o půl až jeden stupeň a odlehčuje oblast hlavy – malátnost, neklid a bolesti hlavy se zlepší nebo zmizí :

Bavlněnou plenu několikrát složenou namočíme ve studené vodě, dobře vyždímáme a zabalíme do ní bérec. Přes plenu položíme o málo větší flanelový šátek nebo suchou plenu, které překryjeme vlněnou látkou. Necháme působit půl hodiny, potom zábal sundáme a nohy osušíme. Zábal můžeme opakovat za hodinu

-   Vysokou horečku snižuje čaj z ječných krup, který navíc velmi příznivě ovlivňuje postižené sliznice horních cest dýchacích.

 

Rýma

Na horečnatá onemocnění s rýmou podáváme výše uvedené Aconitum nebo Belladonu. Výtok zde bývá většinou čirý vodnatý.

 

Allium cepa   CH 5 nebo CH 9, D6

Rýma vodnatá, pálivá

Nachlazení se slzením a s hojným, čirým, vodnatým, pálivým výtokem z nosu. Výtok je dráždivý a odírá horní ret. Časté kýchání, všechny obtíže se horší v teplé místnosti  a lepší se venku na čerstvém vzduchu.  Stav odpovídá pocitům, které maminky znají při krájení cibule.

Hepar sulfur CH 15, D30  - Podáváme 1x ráno a večer při hnisavé rýmě při akutním onemocnění.

Sambucus niger CH 5 nebo CH 9, D6 – Podáváme 3x denně při „zadní rýmě kojenců“, dítě při dýchání chrčí , ale nejeví se jako nemocné nevadí mu to při kojení, při spánku

       

Další opatření: Pokud má naše dítě rýmu, kapeme mu co nejčastěji do nosu mateřské mléko, nejlépe přímo z prsu. Můžeme do nosu kapat též alespoň 3 – 4x denně dětský nosní olej s léčivými éterickými oleji (Kosmetic Carl Hadek International) nebo Vincentku ve spreji, která je běžně k dostání v lékárnách. Kapky typu Olint nebo Sanorin k ošetřování nosu u malých dětí nepatří.

 

Poštípání hmyzem

 

Apis  CH 15  nebo  D 30

Bodnutí hmyzem, jiné otoky podobné následkům včelího nebo vosího bodnutí

Lék na bodnutí včelou, vosou nebo jiným hmyzem, pokud dojde ke vzniku růžového, horkého otoku  s bodavými a palčivými bolestmi. Je to lék na silné reakce po pokousání jakýmkoliv hmyzem.

Ledum palustre  CH 5,9  nebo  D 6

Bodné rány, bodné poranění oka, pokousání zvířetem

Jakékoliv bodné rány – poranění hřebíkem, jehlou, trnem, ale též při bodnutí hmyzem  (pavouky, komáry, klíšťaty …) - místo bodnutí je bolestivé, svědivé, chladné. Po pokousání zvířaty a po zraněních působí jako ochrana proti otravě krve, tetanu a jiných infekčních onemocnění.              

Belladona CH5 nebo CH 9, D6 – Podáváme na výrazný tepající rudý horký otok po vpichu, který nereaguje na podávání Apisu.

Další opatření: Zevně potíráme nezředěnou Calendulovou tinkturou. Na místo bodnutí přiložíme čerstvě rozkrojený plátek cibule.

        
Poranění

Arniku mohou maminky používat při jakémkoliv poranění dítěte a pokud se ji naučí používat bude jim velkou pomocí. Rovněž uvedené zevní ošetření je velmi šetrné a jemné, děti jej velmi dobře snášejí, nepálí nerozjitřuje ránu, spíše bolesti velmi rychle zklidňuje.

 

Arnika CH 5, 9  nebo  D 6,12,30

Poranění, pohmoždění, chřipka s pocitem zhmoždění, traumata, porod

Homeopatické analgetikum, rychle uleví od bolesti. Podáváme při jakémkoliv fyzickém nebo duševním traumatu tak často, jak je potřeba. Krvácení, otoky, krevní podlitiny, tržné a jiné otevřené rány, oděrky, pocit zhmoždění těla nebo jeho částí způsobené traumatem, pádem. Při zlomeninách před ošetřením i po něm. Zabraňuje vzniku otoku, krvácení a krevní podlitině. Při výronech, vykloubení, po operaci. Při úrazu hlavy nebo páteře či jiných výrazně inervovaných částí těla můžeme zároveň s Arnikou podávat  Hypericum, v šokových stavech Aconitum.

Podáváme při porodu na zastavení krvácení, na bolesti a otok rodidel po porodu, na dobré hojení nástřihu hráze a správné zavinování dělohy.

Symphytum  CH 5,9   nebo   D 6

Zlomeniny, poranění oka tupými tělesy

Při zlomeninách podáváme až po ošetření a správném srovnání kostí lékařem. Hned po úraze a po fixaci zároveň se Symphytem bereme Arniku. Po poranění oka tupými tělesy – pěst, tenisový míček.

Zevní ošetření poranění :

Otevřené rány: 

      Do 1 dl nejlépe převařené vlažné vody nakapeme 10-15 kapek calendulové tinktury(Weleda) a zamícháme. Namočíme gázu a omýváme ránu. Necháme chvíli působit, zaschnout a poté pokapeme Janovým (třezalkovým) olejem. Pokud chceme ránu převázat, pokapeme gázu  zředěnou Calendulovou tinkturou, pokapeme ji olejem, přiložíme na ránu a převážeme. 

      Malé oděrky po ošetření, pokud nehrozí znečištění, necháváme odkryté na vzduchu a několikrát za den ošetříme Calendulovou tinkturou a Janovým olejem nebo jen pokapeme olejem.

      Poranění staršího data potíráme měsíčkovou mastí

Uzavřené rány - pohmožděniny, podvrtnutí, zlomeniny, hematomy:   

      Do 1 dl vlažné vody nakapeme 10-15 kapek Arnikové tinktury, zamícháme, namočíme gázu, kapesník nebo jinou bavlněnou látku, vymačkáme a přiložíme na pohmožděninu. Překryjeme flanelovou nebo bavlněnou látkou, poté o něco užší vlněnou látkou (aby nedošlo k podráždění kůže) a fixujeme.

 

Průjem, nadýmání, zažívací potíže

 

Arsenicum album CH 5, 9   nebo  D 6

Průjem a zvracení, otrava potravinami, střevní chřipka

Pálivý průjem, stolice odporně páchne, dráždí konečník, je hojná, často černá. Letní průjmy dětí. Může být přítomná teplota, pálivé zvracení a silná žízeň, pije vodu po doušcích, často následuje zvracení, výrazná zimomřivost – vyžaduje celkové teplo, na hlavu však chlad. Úzkost, strach,   neklid končetin, slabost a vyčerpání udrží děti v postýlce, ale nevydrží v klidu v jedné poloze, neustálý pohyb.

Chamomilla CH 5 nebo CH 9, D 6 – Podáváme především při kojeneckých kolikách, nadýmání, ale při zeleném průjmu, zejména pokud je spojen s podrážděností dítěte, kterému rostou zoubky.
Pozor!! Vaše děťátko může mít bolesti bříška, zelenou stolici a k tomu být velmi podrážděné, pokud mu často dáváte na žízeň pít dětský čaj, který obsahuje heřmánek. Dítě má tyto potíže z předávkování heřmánku. Tento čaj se dává dětem při akutních onemocněních, při průjmech a nachlazeních, nikoliv zdravému dítěti denně na žízeň.

Další opatření:

 Čaj z pražených ječných krup

Velmi léčivě působí při zánětech horních cest dýchacích a podává se při dietách u průjmů a zvracení, na snížení vysokých teplot, léčí otok laryngu při laryngitidě.

Na suchou pánev nasypeme zrno  ječmene (kroupy) a na mírném ohni pražíme, až začne zrní  pukat a vonět. Necháme na misce vychladnout a nasypeme do sklenice,  kde zrno uchováváme.

2 polévkové lžíce zrna nasypeme do 300 - 350 ml (velký hrnek) vroucí vody a vaříme 10  minut. Odstavíme a necháme 10 minut stát. Bez jakékoliv další úpravy  vlažný čaj podáváme.

Dieta při průjmech a zvracení

Velmi akutní stav – dítě často zvrací a má průjem:

-         Dítěti podáváme po doušcích vlažný čaj z ječných krup.

-         Připravíme odvar rýže a mrkve - hrst rýže vaříme se dvěma mrkvemi rozkrojenými na čtvrtiny ve větším množství  vody (1 – 1,5 l) asi hodinu. Scedíme přes sítko a nabízíme k pití.

Pokud se stav dítěte vylepšuje:

-         Přidáme k odvarům polévku: Stejným způsobem vaříme  rýži s mrkví a zelenou natí, přes sítko propasírujeme zeleninu i rýži. Polévku podáváme po lžičkách.

Pokud je dítě téměř bez potíží:

-         Můžeme přidat k polévce několik lžiček jemně nastrouhaných jablíček bez slupky nebo kousek rozmačkaného banánu.

Při průjmech a zvracení vyloučíme z jídelníčku maso, mléčné výrobky a vejce.

Pokud maminka kojí, nemocné dítě je třeba co nejčastěji přikládat k prsu, mateřské mléko je nejlepší dietou.

 

Problematický růst zoubků

 

Chamomilla CH 5 nebo CH 9, D 6 – Podáváme alespoň 3x denně pokud je dítě při růstu zoubků podrážděné, může mít teplotu s průjmem nebo s bolestí bříška.

Belladona CH 5 nebo CH 9, D 6 – Podáváme pokud nedojde ke zlepšení po Chamomille a dásně dítěte jsou výrazně oteklé, zarudlé a bolestivé.   

Popáleniny, opaření

 

Urtica urens  CH 5, 9   nebo D 6

Popáleniny I. stupně, kopřivka

Lék na popáleniny a opaření. Popálené místo je živě červené a výrazně bolestivé. Zevní ošetření popálenin doporučuji provést dle níže uvedeného návodu.

Tento lék rovněž podáváme u palčivých alergických kopřivek – bílé pupence, okolní kůže je červená, vyrážka vypadá jako ošlehnutí kopřivou. 

Lék může maminka užívat při akutním  nedostatku mateřského mléka. Pozor!!! Nikdy nepodáváme preventivně proti nedostatku mléka.

Cantharis   CH 5, 9 nebo D 6

Popáleniny II. stupně

Při popáleninách II.stupně - vytvoří se puchýře - podáváme dítěti rozředěný ve sklenici vody velmi často. Vždy hlt nebo alespoň pár kapek za 5min. po první dávce, poté za 10 min., za 15 minut a pokračujeme alespoň 4x po hodině. Potom podle stavu dítěte 3 – 4x denně. Zevně ošetříme dle návodu uvedeného v kapitole o zevním ošetřování..

Místní léčba popálenin:

Popálené místo co nejrychleji polijeme Kopřivovou tinkturou nebo Combudoron tinkturou ( Weleda) nebo tvrdým alkoholem a pokapeme Janovým olejem.

Vatu nebo 3 vrstvy měkké bavlněné látky namočíme do výše uvedených tinktur nebo do tvrdého alkoholu, polijeme Janovým olejem a přiložíme na popáleninu.

Ránu je potřeba neprodyšně na několik hodin zabalit. Proto vystřihneme z igelitového sáčku čtverec, který bude o málo menší než vata přiložená na popálené místo, položíme ho na vatu  a převážeme obvazem.

Bolesti by měly do 1/4 až 1/2 hodiny odeznít, tehdy necháme obklad přiložený alespoň 6 hodin. Pokud bolesti přetrvávají, přestože jsme obklad přiložili, sejmeme obvaz a celou proceduru s alkoholem a olejem opakujeme.

Pokud vidíme, že se vytvořily puchýře, začneme místo léku Urtica urens podávat v hodinových intervalech Cantharis.

Takto ošetřujeme běžné, ne příliš rozsáhlé popáleniny, u kterých nedošlo ke stržení kůže!!!!

Při poškození kůže nemůžeme aplikovat na kůži tinktury nebo alkohol. Polijeme poškozené místo teplým třezalkovým olejem, překryjeme sterilní gázou nebo přežehlenou čistou bavlněnou látkou nasáknutou olejem a neprodyšně zabalíme, začneme velmi často podávat  Cantharis a vyhledáme lékaře.

 

Kašel

U akutních horečnatých nachlazení podáváme na kašel výše uvedené Aconitum nebo Belladonu podle odpovídajících symptomů. Pokud nedokážeme níže uvedené léky dobře od sebe odlišit, podáváme střídavě léky oba např. po 2 hodinách. Pokud jsou léky správné zastavují velmi rychle záchvaty kašle.

Drosera  CH 5, 9  nebo  D 6 - Lék na suchý, drásavý, záchvatovitý kašel, horší se v noci v teplé posteli.  Kašel je bolestivý, vyvolává bolest na hrudi
Ipecacuana  CH 5, 9  nebo  D 6 - Vlhký nebo suchý dávivý kašel, záchvat kašle často končí zvracením.

                                      

Zánět spojivek, potíže se zúženým slzným kanálkem

 

Euphrasia  CH 5, 9   nebo  D 6

nehnisavý zánět spojivek

Zarudlé spojivky s pocitem pálení a cizího tělesa v oku způsobené též alergickou reakcí. Hojné, dráždivé slzení a nedráždivý výtok z nosu.

Natrium muriaticum Ch 5, D6 – Podáváme 3x denně 4 – 5 dní při potížích s průchodností slzného kanálku, oko hnisá nebo neustále slzí. Pokud potíže neustoupí, je třeba požádat o radu profesionálního homeopata, který většinou zvolí správný lék pro konstituční typ dítěte.

Další opatření:

-         Je možné mimo vnitřní užívání globulí, vyrobit si kapky do očí: V lékárně  koupíme destilovanou vodu, určenou k injekčnímu použití, pokud to není možné, převaříme Dobrou vodu, nalijeme do skleničky s kapátkem a vsypeme do ní 1 globuli Euphrasie. Třepeme do rozpuštění globule. Kapeme 3 – 4x denně 1 kapku do vnitřních koutků. Každý den vyrobíme kapky čerstvé.

-         Dětem kapeme do zanícených očí mateřské mléko, které má velmi hojivé a protizánětlivé účinky.

-         Několikrát denně otíráme oči záparem ze světlíku lékařského nebo měsíčku lékařského: Špetku sušené byliny přelijeme 2dl vroucí vody, po 10 min. slijeme přes sítko, do vlažného roztoku namočíme tampon a otíráme. Každý den připravujeme čerstvé.

 

 

Speciální zábaly

 

Krční zábal Priessnitzův: Přikládáme jej při angíně, při zvětšených lymfatických uzlinách na krku. Tento obklad přikládáme rovněž na poraněné, přetížené nebo zanícené klouby. Bavlněnou látku několikrát složíme, namočíme ve studené vodě, vyždímáme a přiložíme na celou přední část krku až k uším. Přes to položíme flanelový šátek tak, aby mokrou látku překrýval a jako poslední zabalíme krk do vlněné látky tak, aby flanelová látka byla o něco širší než vlněná, aby tato nedráždila kůži. Zábal nesmí být volný. Za 10 minut zábal odebereme a krk zabalíme do suchého flanelového šátku nebo do pleny. Zábal můžeme opakovat za hodinu.

Tvarohový zábal: Přikládáme především u bronchitid, angín, u zánětu prsu nebo retenci mléka.

-         Zánět prsu : Kostku tvarohu pokojové teploty naneseme na postižené místo prsu. Překryjeme suchou plenou a o něco málo větším flanelovým šátkem. Kolem celého hrudníku omotáme ručník a tak obklad fixujeme. Obklad několikrát za den měníme, můžeme jej nechat přiložený přes noc.

-         Bronchitida : Na vlněnou šálu, která musí být delší, než obvod hrudníku dítěte, položíme do obdélníku složenou plenku, širší než vlněná látka. Na tyto dvě vrstvy látky položíme plenu, na jejíž horní část naneseme tvaroh, který má mít pokojovou teplotu v 1cm vrstvě tak, aby pruh tvarohu měl délku  obvodu hrudníku. Poté překryjeme volnou polovinou pleny , aby se tvaroh nevysypal. Na takto připravený zábal dítě položíme na záda a pleny s šálou ovineme kolem hrudníku dítěte. Zábal necháme přiložený nejméně hodinu. Může zůstat přiložený až do rána.

-         Angína : Na větší kapesník naneseme tvaroh v pruhu, v 1 cm vrstvě tak, aby pokryl celou přední část krku, až k uším. Přes tvaroh přehneme suchou část kapesníku a přiložíme na přední část krku. Přes to dáme flanelový šátek nebo suchou bavlněnou plenu a převážeme vlněným šátkem nebo šálou. Tento obklad můžeme nechat přiložený delší dobu, např. přes noc.

Teplý bramborový zábal :

Je velmi účinný pro zmírnění kašle a rozpuštění hlenů. Musí být připraven přesně podle návodu a prováděn velice opatrně, protože zde hrozí nebezpečí popálení kůže. Na vlněnou šálu  položíme do obdélníku složenou plenu a na ní další plenu, na jejíž horní polovinu naneseme rozmačkané brambory tak, aby pokryly celý obvod hrudníku. Poté brambory překryjeme volnou polovinou pleny. Přiložením hřbetu ruky měříme teplotu brambor po dobu 1 minuty. Pokud nás to nepálí, položíme dítě na zábal zády a ovineme jej okolo hrudníku. Zábal může zůstat přiložený asi hodinu. Zábal můžeme přiložit jen nad hrudní kost.

Cibulový zábal:

Zánět středního ucha:Cibuli drobně nakrájíme, vložíme do kapesníku a tento přiložíme na bolavé ucho. Upevníme šátkem nebo šálou kolem hlavy. Většího účinku dosáhneme tím, když si dítě lehne nemocnou zavázanou stranou na zahřívací podušku (termofor) – vzniklým teplem pronikají páry cibule intensivněji do ucha. Tento zábal je velice účinný a často bolest rychle odezní a není potřeba dalšího ošetření ucha. Myslím, že mnohé maminky tuto radu ocení.